Home / Fixed Inductors / BWHP001610087N2J00
BWHP001610087N2J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHP001610087N2J00
Features -
Q @ Freq 32 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 7.2 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.4 A
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 5.4GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz