Home / Fixed Inductors / BWHP00161008R30J00
BWHP00161008R30J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHP00161008R30J00
Features -
Q @ Freq 47 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 300 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
DC Resistance (DCR) 2.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 220 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 990MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz