Home / Fixed Inductors / BWHQ003028214N1G00
BWHQ003028214N1G00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHQ003028214N1G00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWHQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 75 @ 1.5GHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 4.1 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.117" L x 0.110" W (2.96mm x 2.79mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz