Home / Fixed Inductors / BWHQ003028218N2G00
BWHQ003028218N2G00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHQ003028218N2G00
Features -
Q @ Freq 60 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 8.2 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.117" L x 0.110" W (2.96mm x 2.79mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 3.6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz