Home / Fixed Inductors / BWLD002417154R7K00
BWLD002417154R7K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLD002417154R7K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWLD
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 18 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.094" L x 0.068" W (2.40mm x 1.72mm)
DC Resistance (DCR) 470mOhm
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 50MHz
Current - Saturation (Isat) 360mA
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz