Home / Fixed Inductors / BWLD003025221R3J00
BWLD003025221R3J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLD003025221R3J00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1210
Batch:
Datasheet:
Features -
Q @ Freq 24 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.118" L x 0.098" W (2.99mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 220MHz
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz