Home / Fixed Inductors / BWLM0011070670NJ00
BWLM0011070670NJ00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLM0011070670NJ00
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 70 nH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Current Rating (Amps) 820 mA
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 1.3GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz