Home / Fixed Inductors / BWLS00100606R25K00
BWLS00100606R25K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLS00100606R25K00
Package:
0402
Features -
Q @ Freq 11 @ 25MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 250 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.040" L x 0.022" W (1.02mm x 0.55mm)
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Current Rating (Amps) 520 mA
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 900MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz