Home / Fixed Inductors / BWLS001611091R2J00
BWLS001611091R2J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLS001611091R2J00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWLS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 17 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.043" W (1.60mm x 1.10mm)
DC Resistance (DCR) 870mOhm Max
Current Rating (Amps) 550 mA
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 270MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz