Home / Fixed Inductors / BWLS00161109R68J00
BWLS00161109R68J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLS00161109R68J00
Features -
Q @ Freq 17 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 680 nH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.043" W (1.60mm x 1.10mm)
DC Resistance (DCR) 520mOhm Max
Current Rating (Amps) 850 mA
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 600MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz