Home / Fixed Inductors / BWLS00161109R78K00
BWLS00161109R78K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLS00161109R78K00
Features -
Q @ Freq 17 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 780 nH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.043" W (1.60mm x 1.10mm)
DC Resistance (DCR) 830mOhm Max
Current Rating (Amps) 850 mA
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 460MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz