Home / Fixed Inductors / BWLS00241715270K00
BWLS00241715270K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLS00241715270K00
Package:
0805
Features -
Q @ Freq 16 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 27 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.094" L x 0.068" W (2.40mm x 1.72mm)
DC Resistance (DCR) 7.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 240 mA
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 19MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz