Home / Fixed Inductors / BWLS002417152R7K00
BWLS002417152R7K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLS002417152R7K00
Package:
0805
Features -
Q @ Freq 23 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.094" L x 0.068" W (2.40mm x 1.72mm)
DC Resistance (DCR) 1.25Ohm Max
Current Rating (Amps) 650 mA
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 200MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz