Home / Fixed Inductors / BWLS003025222R2K00
BWLS003025222R2K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLS003025222R2K00
Package:
1210
Features -
Q @ Freq 48 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.118" L x 0.098" W (2.99mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 900mOhm Max
Current Rating (Amps) 950 mA
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 250MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz