Home / Fixed Inductors / BWLT002418101R0K00
BWLT002418101R0K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLT002418101R0K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWLT
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.094" L x 0.073" W (2.40mm x 1.85mm)
DC Resistance (DCR) 870mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 720mA
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz