Home / Fixed Inductors / BWLT00241810R18K00
BWLT00241810R18K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLT00241810R18K00
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 180 nH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.094" L x 0.073" W (2.40mm x 1.85mm)
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Inductance Frequency - Test 25.2 MHz