Home / Fixed Inductors / BWLT00373110180J00
BWLT00373110180J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWLT00373110180J00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1210
Batch:
Datasheet:
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 18 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.148" L x 0.122" W (3.75mm x 3.10mm)
DC Resistance (DCR) 4.79Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 420mA
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz