Home / Fixed Inductors / BWMR002016106R8T00
BWMR002016106R8T00
Chilisin Electronics
Product No:
BWMR002016106R8T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0806
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWMR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 438mOhm Max
Current Rating (Amps) 820 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant 19MHz
Current - Saturation (Isat) 960mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz