Home / Fixed Inductors / BWMR00201612100M00
BWMR00201612100M00
Chilisin Electronics
Product No:
BWMR00201612100M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0806
Batch:
Datasheet:
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Current Rating (Amps) 730 mA
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant 16MHz
Current - Saturation (Isat) 950mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz