Home / Fixed Inductors / BWMR002520102R2M00
BWMR002520102R2M00
Chilisin Electronics
Product No:
BWMR002520102R2M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 121mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.9 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 31MHz
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 1 MHz