Home / Fixed Inductors / BWMR00252012100M00
BWMR00252012100M00
Chilisin Electronics
Product No:
BWMR00252012100M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 480mOhm Max
Current Rating (Amps) 850 mA
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 14MHz
Current - Saturation (Isat) 1A
Inductance Frequency - Test 1 MHz