Home / Fixed Inductors / BWMR002520123R3T00
BWMR002520123R3T00
Chilisin Electronics
Product No:
BWMR002520123R3T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 186mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.45 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 25MHz
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 1 MHz