Home / Fixed Inductors / BWMR003027122R2M00
BWMR003027122R2M00
Chilisin Electronics
Product No:
BWMR003027122R2M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.118" L x 0.106" W (3.00mm x 2.70mm)
DC Resistance (DCR) 114mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 28MHz
Current - Saturation (Isat) 3.3A
Inductance Frequency - Test 1 MHz