Home / Fixed Inductors / BWNC00292522150K00
BWNC00292522150K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWNC00292522150K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWNC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 15 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.115" L x 0.098" W (2.92mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 2.2Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 40MHz
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz