Home / Fixed Inductors / BWNC003729265R6J00
BWNC003729265R6J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWNC003729265R6J00
Features -
Q @ Freq 20 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 5.6 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.146" L x 0.114" W (3.70mm x 2.90mm)
DC Resistance (DCR) 260mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.102" (2.60mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 36MHz
Current - Saturation (Isat) 620mA
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz