Home / Fixed Inductors / BWNL002417158R2J00
BWNL002417158R2J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWNL002417158R2J00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0805
Batch:
Datasheet:
Features -
Q @ Freq 15 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 8.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.094" L x 0.068" W (2.40mm x 1.72mm)
DC Resistance (DCR) 3.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 120 mA
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 33MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz