Home / Fixed Inductors / BWNL002925222R2J00
BWNL002925222R2J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWNL002925222R2J00
Features -
Q @ Freq 25 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.115" L x 0.098" W (2.92mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 1.55Ohm Max
Current Rating (Amps) 750 mA
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 105MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz