Home / Fixed Inductors / BWQC003225162R2TH1
BWQC003225162R2TH1
Chilisin Electronics
Product No:
BWQC003225162R2TH1
Shielding Unshielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 76mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.55 A
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 70MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz