Home / Fixed Inductors / BWQC003225163R3TH1
BWQC003225163R3TH1
Chilisin Electronics
Product No:
BWQC003225163R3TH1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1210
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWQC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±30%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.25 A
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 50MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz