Home / Fixed Inductors / BWQC003225166R8TH1
BWQC003225166R8TH1
Chilisin Electronics
Product No:
BWQC003225166R8TH1
Shielding Unshielded
Tolerance ±30%
Inductance 6.8 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Current Rating (Amps) 850 mA
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 40MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz