Home / Fixed Inductors / BWQC003225206R8M00
BWQC003225206R8M00
Chilisin Electronics
Product No:
BWQC003225206R8M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1210
Batch:
Datasheet:
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 260mOhm
Current Rating (Amps) 400 mA
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 30MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz