Home / Fixed Inductors / BWQV003225201R5K00
BWQV003225201R5K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWQV003225201R5K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1210
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWQV
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 20 @ 1MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Current Rating (Amps) 400 mA
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 75MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz