Home / Fixed Inductors / BWQV00322520560M00
BWQV00322520560M00
Chilisin Electronics
Product No:
BWQV00322520560M00
Features -
Q @ Freq 40 @ 1MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 56 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 4.9Ohm Max
Current Rating (Amps) 85 mA
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 10MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz