Home / Fixed Inductors / BWQV00453226182M00
BWQV00453226182M00
Chilisin Electronics
Product No:
BWQV00453226182M00
Features -
Q @ Freq 40 @ 252kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.8 mH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.177" L x 0.142" W (4.50mm x 3.60mm)
DC Resistance (DCR) 45Ohm Max
Current Rating (Amps) 35 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz