Home / Fixed Inductors / BWVC002016101R0T00
BWVC002016101R0T00
Chilisin Electronics
Product No:
BWVC002016101R0T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 95mOhm
Current Rating (Amps) 1.67 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.67A
Inductance Frequency - Test 1 MHz