Home / Single Diodes / BY229B-200-E3/81
BY229B-200-E3/81
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BY229B-200-E3/81
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Standard
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Obsolete
Base Product Number BY229
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Reverse Recovery Time (trr) 145 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.85 V @ 20 A