Home / Single Diodes / BY500-800-E3/73
BY500-800-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BY500-800-E3/73
Description:
DIODE GEN PURP 800V 5A DO201AD
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tape & Box (TB)
Base Product Number BY500
Capacitance @ Vr, F 28pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-201AD
Reverse Recovery Time (trr) 200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 800 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Operating Temperature - Junction 125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35 V @ 5 A