Home / Single Diodes / BYM07-100HE3/83
BYM07-100HE3/83
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BYM07-100HE3/83
Package:
DO-213AA (GL34)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GP 100V 500MA DO213AA
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series SUPERECTIFIER®
Package Tape & Reel (TR)
Technology Standard
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AA (Glass)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Base Product Number BYM07
Capacitance @ Vr, F 7pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-213AA (GL34)
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 500 mA