Home / Single Diodes / BYM07-400HE3/83
BYM07-400HE3/83
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BYM07-400HE3/83
Description:
DIODE GP 400V 500MA DO213AA
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case DO-213AA (Glass)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Base Product Number BYM07
Capacitance @ Vr, F 7pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-213AA (GL34)
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35 V @ 500 mA