Home / Single Diodes / BYM10-400-E3/97
BYM10-400-E3/97
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BYM10-400-E3/97
Package:
DO-213AB
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series SUPERECTIFIER®
Package Tape & Reel (TR)
Technology Standard
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AB, MELF (Glass)
Product Status Active
Base Product Number BYM10
Capacitance @ Vr, F 8pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-213AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 1 A