Home / Single Diodes / BYM11-100HE3/97
BYM11-100HE3/97
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BYM11-100HE3/97
Package:
DO-213AB
Description:
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series SUPERECTIFIER®
Package Tape & Reel (TR)
Technology Standard
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AB, MELF (Glass)
Product Status Active
Base Product Number BYM11
Capacitance @ Vr, F 15pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-213AB
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 1 A