Home / Single Diodes / BYM13-40HE3/97
BYM13-40HE3/97
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BYM13-40HE3/97
Package:
GL41 (DO-213AB)
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A GL41
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AB, MELF
Product Status Active
Base Product Number BYM13
Capacitance @ Vr, F 110pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package GL41 (DO-213AB)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 1 A