Home / Single Diodes / BYS12-90HE3/TR3
BYS12-90HE3/TR3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BYS12-90HE3/TR3
Package:
DO-214AC (SMA)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Obsolete
Base Product Number BYS12
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 90 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 90 V
Current - Average Rectified (Io) 1.5A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750 mV @ 1 A