
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
BZ-2R5551-A2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
31.616
31.616
10
23.71295
237.1295
25
21.73714
543.4285
50
20.41968
1020.984
100
19.10222
1910.222
250
18.443528
4610.882
500
17.784817
8892.4085
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | BZ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | - |
| Overtravel | 0.005" (0.13mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 113gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | 20,000,000 Cycles |
| Operating Force | 227 ~ 425gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP64 - Dust Tight, Water Resistant |
| Operating Position | 0.625" (15.9mm) |
| Base Product Number | BZ-2 |
| Differential Travel | 0.002" (0.05mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |