
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
BZ-2RS-A2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
33.117
33.117
10
24.83585
248.3585
25
22.76618
569.1545
50
21.38621
1069.3105
100
20.006525
2000.6525
250
19.316654
4829.1635
500
18.626764
9313.382
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | BZ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Steel Plunger |
| Pretravel | 0.015" (0.4mm) |
| Overtravel | 0.060" (1.5mm) |
| Actuator Type | Overtravel Plunger |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 113gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | 20,000,000 Cycles |
| Operating Force | 255 ~ 368gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 1.110" (28.2mm) |
| Base Product Number | BZ-2 |
| Differential Travel | 0.002" (0.05mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |