
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
BZ-2RW80-A2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
23.028
23.028
10
17.271
172.71
25
15.83156
395.789
50
14.87225
743.6125
100
13.91275
1391.275
250
13.433
3358.25
500
12.95325
6476.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | BZ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | - |
| Overtravel | 0.219" (5.6mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 14gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | 20,000,000 Cycles |
| Operating Force | 71gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.750" (19.1mm) |
| Base Product Number | BZ-2 |
| Differential Travel | 0.050" (1.3mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |