
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
BZ-2RW822-A2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
25.9065
25.9065
10
19.4294
194.294
25
17.8106
445.265
50
16.73121
836.5605
100
15.65182
1565.182
250
15.112144
3778.036
500
14.572411
7286.2055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | BZ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | - |
| Overtravel | 0.094" (2.4mm) |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 43gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | 20,000,000 Cycles |
| Operating Force | 170gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 1.188" (30.2mm) |
| Base Product Number | BZ-2 |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |