
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
BZ-2RW82555110T
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
29.868
29.868
10
22.40005
224.0005
25
20.53368
513.342
50
19.28937
964.4685
100
18.04487
1804.487
250
17.42262
4355.655
500
16.80037
8400.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | BZ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | - |
| Overtravel | 0.156" (3.96mm) |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 21gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | 20,000,000 Cycles |
| Operating Force | 99gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | IP64 - Dust Tight, Water Resistant |
| Operating Position | 1.188" (30.2mm) |
| Base Product Number | BZ-2 |
| Differential Travel | 0.040" (1.0mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |