
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
BZ-2RW84-A2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
27.569
27.569
10
20.67295
206.7295
25
18.9506
473.765
50
17.80205
890.1025
100
16.653595
1665.3595
250
16.07932
4019.83
500
15.505045
7752.5225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | BZ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | 0.328" (8.3mm) |
| Overtravel | 0.219" (5.6mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 3.500gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | 20,000,000 Cycles |
| Operating Force | 28gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.750" (19.1mm) |
| Base Product Number | BZ-2 |
| Differential Travel | 0.050" (1.3mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |