
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
BZ-2RW876-PC2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.824
20.824
10
15.61515
156.1515
25
14.31384
357.846
50
13.4463
672.315
100
12.57876
1257.876
250
12.145028
3036.257
500
11.711296
5855.648
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | BZ |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Pretravel | - |
| Overtravel | 0.141" (3.6mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 43gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | 20,000,000 Cycles |
| Operating Force | 170gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.750" (19.1mm) |
| Base Product Number | BZ-2 |
| Differential Travel | 0.025" (0.6mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC), 500mA (DC) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |